Başak Burcu

Başak Burcu

Başak Burcu Özellikleri

Gelişim, düzen, program ve sistem yaratmak için elinizden gelen her şeyi yaparsınız. Bir Toprak burcu olarak, pratiksinizdir, her şeyin yerli yerinde olması rahat bir yaşam sürebilmeniz için temel gereksiniminizdir. Kendi değerinize ancak diğer insanlardan onay gördükten sonra inanabilmek gibi bir özelliğiniz vardır. Diğer bir deyişle, yanlışlarınız, eksikleriniz, hatalarınız sizin için, olumlu özelliklerden daha ön plandadır. Ancak başarılı olduğunuz zaman sevilmeye, takdir edilmeye layık olduğunuzu düşünürsünüz. Özeleştiri alışkanlığınız zaman zaman o derece ileri gidebilir ki, hayatı kendinize zehir ederek, bir mutsuzluk abidesi halinde yaşayabilirsiniz.

En önemli motifiniz hizmettir, insanlara faydalı ve yardımcı olabileceğiniz durumları muhakkak değerlendirmek istersiniz. Tam bir mütevazılık ve alçakgönüllülük örneğisinizdir. Disiplin ve yaşam boyu öğrenmeye devam etmek, tipik özellikleriniz arasındadır. Bir işi yaparken, sürekli analiz eder, karşılaştırır ve "ne kadar iyi?" diye incelersiniz. Hayatınızdaki değerler sisteminde hep "daha iyi, daha güzel" vardır. Yaptığınız şey ya da üzerinde çalıştığınız proje hiç bir zaman "yeterince iyi" değildir, bir türlü bitmek bilmez, hep düzeltilmesi, ilave edilmesi gereken şeyler olduğu düşüncesindesinizdir. Dolayısıyla bir şeyi "daha iyi" hale getirmek için, her zaman, yanlış, eksik ya da hata arayan yapınız, karakterinizde ve yaşamınızda negatif yapının hakim olmasına neden olur.

Bu alışkanlıklarınız özellikle insan ilişkilerinde öne çıktığında, bir felaketin ilk adımları da atılmış olacaktır. Korkularınız ve tereddütleriniz de bu alışkanlıklarınıza eklendiği zaman, sosyal yaşantınızda ve ikili ilişkilerinizde problemlerin ortaya çıkması kaçınılmazdır. Diğer insanların karakterleri ve davranış biçimleriyle kendinizi ve davranış biçiminizi karşılaştırarak, muhasebe yapmaya bayılırsınız. Detaycılık, indirgemek, filtreleme en belirgin özelliklerinizdir. Ancak bu özelliklerinizin en büyük dezavantajı tek ağaca konsantre olup, ormanı kaçırmanızdır. Her şeyi küçük parçalara ayırarak değerlendirmeye almanız kimi zaman yanlış yargılara varmanıza da yol açabilen bir özelliğinizdir.

Fiziksel hijyen, beslenme rejimleri ve temizlik ile yakından alakalısınızdır. Her şartta yaşamınızı kendi kurallarınıza göre yürütebilmek için elinizden geleni yaparsınız. Sistemler, organizasyon, rutin işler, kurallar ve düzenlemeler karakterinizin en kuvvetli yanlarıdır. Teknik konular, bakıcılık, hizmet sektörü, sağlık endüstrisi gibi alanlar, araştırmacı, sekreter, muhasebeci gibi meslekler en başarılı olabileceklerinizdir. Hayatınızın amacına direkt olarak yönlendiğiniz için, zamanla detayları bütünün içinde görmeyi de öğrenirsiniz.

Dürüstlüğünüz, küçük şeylerde bile büyük itina göstermenizle, çalışkanlığınızla tüm insanların saygısını ve güvenini kolaylıkla kazanırsınız. İkili ilişkilerde konuşabileceğiniz, fikir alış-verişinde bulunabileceğiniz insanlarla birlikte olmayı, beraberlik kuracağınız insanın en az sizin kadar entelektüel ve akıllı olmasını beklersiniz. Oldukça seçici ve mükemmeliyetçi bir yapınız olduğu için, sessiz, sakin ama şık mekanlarda bulunmayı, rafine tatlar denemeyi tercih edersiniz. Sizinle iletişim kurmak kolaydır, ancak özel hayatınıza fazla girildiği zaman, rahatsızlık hissedip uzaklaşmak isteyebilirsiniz.

Gerçeğe ve doğruya çok önem verdiğiniz için, ikili ilişkilerinizde de bu unsurlar öne çıkar. Gerçeklerden emin olmadan, ne ilişkiye ne de karşınızdaki insana kendinizi bırakabilir, teslim olabilirsiniz. Aradığınız, tam anlamıyla güvenebileceğiniz, özellikle entelektüel paylaşımlar yaşayabileceğiniz insanı bulduğunuz zaman, sadakati tercih eden bir yapınız vardır. Yaşamınızı paylaşmaya değeceğine inandığınız insanı bir kez bulduğunuzda, ona her zaman sadık olmaya çalışarak, onu mutlu etmek istersiniz. Ancak sorumluluk sahibi, hassas ve entelektüel yanı kuvvetli insanlar sizin aşkınızı anlayabilir.

Elementiniz: Toprak

Yönetici Gezegeniniz: Merkür

Kariyer Gezegeniniz: Merkür

Aşk Gezegeniniz: Neptün

Para Gezegeniniz: Venüs

Ev ve Aile Yaşantısı Gezegeniniz: Jüpiter

Eğlence ve Zevk Gezegeniniz: Satürn

Renkleriniz: Toprak renkleri, portakal rengi, sarı

Aşk Hayatını, Romantizmi ve Sosyal Uyumu Destekleyen Renkleriniz: Su mavisi

Para Kazanma Gücünü Artıran Renkleriniz: Zümrüt yeşili

Değerli Taşlarınız: Akik ve Yemen Taşı

Metal: Cıva

Kokularınız: Lavanta, lilyum

Niteliğiniz: Değişken

Denge Yaratabilmek için En Gerekli Özellik: Geniş perspektif

En Kuvvetli Yanlarınız: Zihinsel yetenekler ve güçlülük, analitik düşünce, detaylara konsantre olabilme, şifacılık

Gizli İhtiyaçlarınız: Faydalı ve üretken olabilmek

Vazgeçmeniz Gereken Davranış: Yıkıcı eleştiricilik

En İyi Anlaştığınız Burçlar: Boğa, Oğlak

En Zor Anlaştığınız Burçlar: İkizler, Yay, Balık

Kariyer Yaşantınıza En Çok Destek Veren Burç: İkizler

Duygusal Yaşantınıza En Çok Destek Veren Burç: Yay

Finansal Yaşantınıza En Çok Destek Veren Burç: Terazi

Eş ya da Ortak Olarak En Uygun Burç: Balık

Yaratıcı Projelerinize En Çok Destek Veren Burç: Oğlak

En İyi Eğlence Arkadaşınız: Oğlak

Manevi Konularınızda En Çok Destek Veren Burç: Boğa

Uğurlu Gününüz: Çarşamba