Burçlar

Burçlar

Burçlar Dünyası

Kişiliğimizi tam olarak anlayabilmemiz için burcumuz olarak bildiğimiz güneş burcumuz yeterli değildir. Ay burcumuz ve yükselen burcumuz da en az güneş burcumuz kadar önemlidir. Güneş burcu egomuzla, ay burcu duygusal dünyamızla, yükselen burcumuz da kendimizi dış dünyaya nasıl ifade ettiğimizle ilgilidir.

Güneş Burcu

Güneş hayat demektir. Yeryüzündeki her şeyin yaşam kaynağı Güneş'tir. Yaşayan her organizmaya olduğu gibi size de enerji sağlayan, yaşam gücünüzü veren temel öğedir. Her doğum haritasında, insanın iç ışığını, aktivite ve canlılığı, zeka ve entelekti, aşk ve duyguları sembolize eder. Yaratıcılığınızın kaynağını nereden aldığınızı, benliğinizi nasıl ortaya koyduğunuzu ve nasıl entegre edebileceğinizi ifade eder. Tek cümle ile, özgün şekilde kendiniz olmanızı sağlayan özelliklerinin toplamıdır. Hayatın tüm yapısını, kişinin karakter oluşumunu, yaşama gücünü, yaratıcılığını ve sağlığını yakından etkilediği için Güneş ve Güneş'in açıları çok önemlidir.

Güneş'in bulunduğu burç ve ev, yaptığı tüm açılar temel benliğinizle, irade gücünüzle ve bunları kullanış şeklinizle bağlantılıdır. Doğum haritasındaki Güneş potansiyel ve dışa vurulmamış gücünüzü sembolize eder. Horoskopun diğer kısımları ne kadar kuvvetli olursa olsun, Güneş zayıfsa ilerlemeniz güçtür. Hayatın sunduğu fırsatları değerlendirmekte, kullanmakta enerji ve hevesten yoksun kalırsınız. Güneş ile açı yapan gezegenler güçlenerek, Güneş'in enerjisinden etkilenirler. Bu gezegenler tarafından yönetilen prensipler de ayrılmamak üzere benliğinizin parçası haline gelir.

Güneş burcu temel kişiliğimizi sembolize eder ve doğum tarihine göre bulunur. Astrologların çoğunun güneş burcumuzun en önemli burç olduğunu söylemelerine rağmen bu tamamıyla doğru değildir. Ay burcu ve yükselen burcumuz da en az güneş burcu kadar önemlidir.

Ay Burcu

Güneş burcu bizim gündelik yaşantımızı, Ay burcu da duygusal dünyamızı yönlendirir. Ay burcu tamamen iç dünyamızla ilgilidir ve gerçek duygusal kimliğimiz Ay burcumuzda gizlidir. Ay burcumuzun temsil ettiği yönlerimiz tamamıyla duygusal enerjiden oluşur. Dışarıya belli etsek de etmesek de bu enerjinin farkındayızdır ve bu enerji aile, güvenlik ve duygusal durumlarda devreye girer. Yani ay burcu kişiliğimiz kendimize en yakın bulduğumuz, bizi iyi tanıyan kişilerin yanında gösterdiğimiz kişiliktir.

Duygularımızdaki inişler ve çıkışlar tamamen Ay'ın üzerimizdeki etkisi ile ilgilidir. Dolayısıyla geceleri bizi ışığı ile aydınlatan Ay, iç dünyamız için de bir pusula görevi görür. Unutmayın ki, Ay sizin duygusal hayatınızdır. Geçmiş yaşantımıza bağlı önyargılar ve yılların verdiği alışkanlıklarımızın yol açtığı anlık tepkilerin arkasında hep ay burcumuzun etkileri yatar. Ay burcu bilinçaltımızı etkilediği için dışarıdan fark edilmesi ve gözlemlenmesi zordur. Ay, insan doğasının algılama ve hayal gücünü ifade eder. İçimizdeki duygulan, merhameti ve sevgiyi yönetir. Astrolojik olarak değişken ve inişli çıkışlı durumlar gösterebilir. Ay burcunuz ilişkilerinizi ve yaratıcılığınızı ortaya çıkarır ve birçok kez kendimizin bile farkına varmadığımız gizemli yönlerimizi simgeler.

Yıldız Haritası(Doğum Haritası)

Yıldız haritası doğum anınızda (ya da karakteri hakkında bilgi almak istediğiniz kişinin doğum anındaki) gökyüzünde bulunan güneşin, ayın, ve diğer gezegenlerin gökyüzündeki yerleşimlerini, bu yerleşimlerin ne anlama geldiğini, sizin üzerinizdeki etkilerini ve geleceğiniz üzerindeki rolünü tanımlayan bir astrolojik karakter analizidir. Bir doğum haritasını incelemek için pek çok farklı astrolojik faktörün gözden geçirilmesi gereklidir. Burçlar, Evler, Gezegenler ve gezegenlerin birbiriyle oluşturduğu etkileşimler, yani Açılar, kişiliğinizi meydana getiren önemli yapı taşlarıdır. Kitabın ilk bölümünde göreceğiniz güneş burcunuz dışındaki burç bilgilerinizi öğrenmek için yıldız haritanızı çıkarmanız gerekmektedir.

Mars ve Venüs

Savaş tanrısı Mars fiziksel gücünüzü temsil eder. Mars duygularınızı ateşler, aynı zamanda zihinsel aktivitelerinizi destekler ve iletişim becerilerinize güç verir. İçinizdeki enerji, yaşam gücü, kuvvet, cesaret ve gelişimi yönetir. Mars karşılaşacağınız fiziksel zorlukları ve risk alabilme gücünüzü belirler. Marsın iyi konumda olması güçlü bir enerji ve beraberinde başarılı olma arzusu getirir. Marsın kötü konumda olması ise kazaların ve fiziksel rahatsızlıkların habercisidir. Aşk tanrısı Venüs ise sosyal yönümüzü ve estetik zevklerimizi yansıtır. Denge ve uyumu sembolize eder. Venüs'ün konumu evlilik, aşk ve diğer ortaklıklara yaklaşımınızı etkiler, espri anlayışınızı ve hayattan zevk alma kapasitenizi gösterir. Venüs her türlü arzuyu temsil eder. Aç gözlü Venüs sadece aşkı değil aynı zamanda para akışı ve maddi durumunuzu da yönetir.