Oğlak Burcu

Oğlak Burcu

Oğlak Burcu Özellikleri

Toprak elementinin de, Öncü niteliğin de sonunda olan burcunuz Oğlak, tedbirli yapısı ile ünlüdür. Maddede, eşyada, dünyevi yaşamda ve doğada, evrensel mükemmeliyet arayışını sembolize eder. Bu mükemmeliyet arayışı psikolojik seviyede iki farklı şekilde tezahür eder. Bir yandan, kendiniz ve başkaları için, materyal dünyanın kaynaklarını, üretimini, dağılımını ve kullanımını kontrol konusunda diktatörce ya da kontrol edici rolünü üstlenen bir davranış biçimi olarak görülür. Diğer yandan da, maddeye duyduğunuz ihtiyacınızın üstesinden gelebilmek için, kendi ruhsal yanınızı mükemmelleştirmek konusunda, bir içsel disiplin yaratmak olarak görülür.

Burcunuzun yöneticisi, insanların gözle görebildiği son gezegen olan, yani başka bir deyişle insan bilincini ve ufkunu sınırlayan Satürn'dür. Karşıtı, Ay tarafından yönetilen ve anneliği sembolize eden Yengeç burcudur. Bu doğrultuda Satürn ve Oğlak burcu da direkt olarak, formasyon kazandıran, disipline eden baba figürü ile özdeşleştirilir. Maddedeki mükemmeliyete düşkünlüğünüzün de etkisiyle, oldukça gerçekçi, hatta karamsar denilebilecek bir karakteriniz vardır. Genellikle kolayca tatmin olamayan yapınız gereği, "yarın’a dair ümidinizi de hızla kaybetme eğilimindesiniz. Bu alışkanlığınız zamanla depresyonun kişiliğinizde hakim olmasına ve kronik şekilde melankolinin görülmesine de neden olabilir.

Kendinize ve birlikte olduğunuz insanlara getirdiğiniz kurallar, tedbirler, kontrol ve disiplin mekanizmaları, önce kendinizin bunlar içinde boğulmanıza, sonra da, insan ilişkilerinizin giderek zor bir hal almasına nedendir. Burcunuzun Öncü nitelikte olması size kolaylıkla harekete geçebilme yeteneği kazandırır. İnisiyatif almak, yönetmek, sorumluluklarını harfiyen yerine getirmek, günlük yaşamınız içinde istisnai bir durum değildir.

İş yaşamına, toplumsal hayata verdiğiniz önem, çok çalışkan, üretken ve dürüst olarak, her ortamda dikkat çekmenize ve başarılı olmanıza yardımcıdır. Burcunuz Oğlak'ın sembolü, Kaideliler tarafından Capricomus olarak bilinen kuyruğu balık, kendi keçi bir yaratıktır. Oğlak burcu pek çok kültürde, mitolojik olarak bilinçaltını sembolize eden denizden gelen, ve geceleri yerine geri giden, insanlara medeniyetin yollarını öğretmeye çalışan bu yaratık ile özdeşleştirilir. Kurallara ve toplumsal normlara çok önem verdiğiniz gibi, geleneklerin de dışında kalmayı istemezsiniz. Bu bakımdan insan ilişkilerinde, ilk karşılaşmalarda, soğuk ve ciddi bir intiba yaratırsınız. Ayrıca tedbirli olmak arzusunda olduğunuz için, bir savunma mekanizması olarak, mesafeli kalmayı tercih eden bir yapınız vardır.

Ancak tüm diğer burçlar kadar, hatta Toprak elementinden olduğunuz için, biraz daha fazla, karşı cinse ihtiyaç duyan, duygusal ve bedensel paylaşımlar yaşamayı isteyen bir yapınız vardır. Fakat kuralları yıkmakta ya da dışına çıkmakta zorlandığınız için, geleneksel beraberliklerden yana olmayı istersiniz. Eşinizin de sizin gibi, toplumsal hayata önem veren, statükoya bağlı ve hedefleri olan bir insan olması arzunuz, seçimlerinizde belirleyicidir. Kariyeriniz ve mesleki performansınız büyük öneme sahiptir. Dolayısıyla duygusal ilişkinizin, bu alana engel olmasını istemezsiniz. Sizi çalışma hayatında destekleyebilecek, ilerlemenize yardımcı olabilecek ya da en azından engel olmayacak birisiyle beraber olmak, büyük öneme sahiptir. Maddi değerlere önem verdiğiniz için, eşinize, birlikte olduğunuz insana lüks ve değerli hediyeler almayı seversiniz. Başka bir deyişle, duygularınızı madde yoluyla ifade etmekte son derece ustasınızdır. Sevgi ve duygusal ihtiyaçlar kadar, bedensel paylaşımlar da sizin için önemlidir.

Elementiniz: Toprak

Yönetici Gezegeniniz: Satürn

Kariyer Gezegeniniz: Venüs

Aşk Gezegeniniz: Ay

Para Gezegeniniz: Uranüs

Ev ve Aile Yaşantısı Gezegeniniz: Mars

Eğlence ve Zevk Gezegeniniz: Venüs

Renkleriniz: Siyah, lacivert

Aşk Hayatını, Romantizmi ve Sosyal Uyumu Destekleyen Renkleriniz: Gümüş

Para Kazanma Gücünü Artıran Renkleriniz: Deniz mavisi

Değerli Taşlarınız: Siyah oniks

Metal: Kurşun

Kokularınız: Manolya, çam

Niteliğiniz: Öncü

Denge Yaratabilmek için En Gerekli Özellik: Sıcaklık, spontanlık, eğlence duygusu

En Kuvvetli Yanlarınız: Sorumluluk duygusu, organizasyon, sabır, uzun vadeli planlar

Gizli ihtiyaçlarınız: Yönetmek, idare etmek

Vazgeçmeniz Gereken Davranış: Kötümserlik, depresyon, materyalizm, tutuculuk

En İyi Anlaştığınız Burçlar: Boğa, Başak

En Zor Anlaştığınız Burçlar: Koç, Yengeç, Terazi

Kariyer Yaşantınıza En Çok Destek Veren Burç: Terazi

Duygusal Yaşantınıza En Çok Destek Veren Burç: Koç

Finansal Yaşantınıza En Çok Destek Veren Burç: Kova

Eş ya da Ortak Olarak En Uygun Burç: Yengeç

Yaratıcı Projelerinize En Çok Destek Veren Burç: Boğa

En İyi Eğlence Arkadaşınız: Boğa

Manevi Konularınızda En Çok Destek Veren Burç: Başak, Yay

Uğurlu Gününüz: Cumartesi